Nawigacja
· Aktualności
· Program
· Terminy
· Organizatorzy
· Download
· Galeria
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Organizatorzy
Urząd miastaHufiec ZHP Gdynia
Sponsorzy
TuttuFjord NansenFjord NansenBezdroża4stronyswiataSklep Podróżnika
Patronat
Radio_GdanskImprezy_PodróżniczeTravelbit
Sztuka wędrowania - Łukasz Supergan.
Sztuka wędrowania - Łukasz Supergan.Zapraszamy na trzecie spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" 2016. Poprowadzi je Łukasz Supergan, który w ciągu ostatnich 5 lat przewędrował pieszo około 15 tysięcy kilometrów. W górach i na nizinach, o każdej porze roku, w terenie cywilizowanym i odludnym, najczęściej samotnie. Wśród tych wędrówek znalazło się piesze przejście 4000 km przez Europę, z Warszawy do Santiago de Compostela. Było to też dwukrotne przejście Łuku Karpat, zimowe przejście 850 km przez góry Słowacji i 800 km granią Pirenejów. Poza Europą przeszedł 2300 kilometrów przez irańskie góry Zagros oraz setki kilometrów w Himalajach Indii i Nepalu, pakistańskim Karakorum, Tien-Szanie, Pamirze, górach Liban.

Doświadczenia swoich pieszych wędrówek i długodystansowych przejść górskich zebrał w opowieści „Sztuka wędrowania”. Składa się ona z praktycznych porad, które pomogą Ci samodzielnie przygotować przejście wymarzonego szlaku: od łatwej wędrówki nizinnej po wielomiesięczny treking z dala od cywilizacji.

Co muszę wiedzieć przed wyruszeniem?
- Jaki sprzęt będzie odpowiedni w różnych warunkach terenowych i klimatycznych – latem i zimą, w klimacie wilgotnym i pustynnym, na dużej wysokości, na odludziu?
- Jak odżywiać się podczas wędrówki?
- Gdzie szukać schronienia?
- Jak nawigować w trudnym terenie?
- Jak poradzić sobie z „szokiem kulturowym” który dotyka nas w miejscach, gdzie zwyczaje skrajnie różnią się od znanych nam?
- Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Podczas pokazu zobaczysz jak w praktyce wybrać elementy wyposażenia, by były funkcjonalne i komfortowe oraz jak zaplanować swoją drogę, by stała się po prostu łatwiejsza.

Po spotkaniu będzie można kupić najnowszą książkę Łukasza „Pieszo do irańskich nomadów” w cenie 31 zł/szt. Więcej o książce tutaj.

Spotkanie odbędzie się w piątek 13 maja w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.


Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia maj 05 2016 · 0 komentarzy · 15 czytań ·Drukuj
Kaukaz babskim okiem - Stasia Budzisz-Cysewska.
Kaukaz babskim okiem - Stasia Budzisz-Cysewska.Drugie spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" poprowadzi Stasia Budzisz-Cysewska – doktorantką UG zajmującą się naukowo problematyką pamięci i neokolonializmu na terenach postsowieckich. Stasia opowie nam o swoich podróżach po Kaukazie Północnym i podzieli się poradami dla samotnie podróżujących kobiet.

Kaukaz to szalenie barwny teren, a ja spróbowałam go dotknąć z tej ukrytej, schowanej przed oczyma obcych, stale będącej w cieniu strefy kobiecej, starającej się normalnie funkcjonować w tym zdominowanym przez mężczyzn świcie. Przygód miałam wiele. Jako samotnie podróżująca kobieta byłam nie tylko interesującym zjawiskiem przyrodniczym, o które trzeba jakoś zadbać albo coś z nim zrobić, ale byłam także oskarżana o szpiegowanie, a niekiedy brano mnie za prostytutkę. Przemieszczałam się najróżniejszymi środkami transportu – od pociągów, powszechnych w tym rejonie świata marszrutek, taksówek, autobusów, poprzez auta pocztowe, wozy konne, radiowozy policyjne, karetki pogotowia czy ślubne samochody. Mieszkałam z pluskwami i skorpionami, inwentarzem rogatym, na dworcach, a nawet w luksusowych hotelach i u byłego agenta KGB. Najczęściej przygarniania byłam przez zupełnie przypadkowych ludzi, brana z ulicy, dworca i tym podobnych miejsc. Spotkałam się z olbrzymią dawką życzliwości, bezinteresownej pomocy, ale także okrucieństwa – za odmienne zdanie na temat Stalina wyrzucono mnie z domu. Usłyszałam wiele mrożących krew w żyłach historii o wojnie między Gruzją a Abchazją oraz Rosją a Czeczenią. Dotarłam do porwanych dziewczyn, które zmuszono do zamążpójścia. Pokazano mi prawdziwe oblicze dzisiejszej Czeczenii, dlatego mogę opowiedzieć o tym miejscu nie tylko z punktu widzenia pięknych szklanych domów, przypominających Dubaj czy Baku, ale przede wszystkim z pozycji zwykłych ludzi, z którymi miałam wielką przyjemność przebywać.

Spotkanie odbędzie się w piątek 15 kwietnia w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia kwiecień 07 2016 · 1 komentarz · 63 czytań ·Drukuj
Wędrówka po Karpatach Wschodnich z Jackiem Wnukiem.
Wędrówka po Karpatach Wschodnich z Jackiem Wnukiem.Karpaty Wschodnie na terenie Ukrainy i Rumunii to góry, w których nadal są miejsca gdzie czas się zatrzymał. To góry, gdzie nadal można poszukiwać prawdziwej przygody, bez szlaków, schronisk i tłumów turystów. To góry, gdzie można spotkać ludzi żyjących w zgodzie z naturą, autentycznych i otwartych...

Na wędrówkę po Karpatach na pierwszym spotkaniu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" 2016 zabierze nas Jacek Wnuk - fotograf, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również Geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autor czarno-białego albumu fotograficznego Karpaty Wschodnie wydanego w 2014 r. przez wydawnictwo Ruthenus. Twórca i redaktor portalu internetowego www.KarpatyWschodnie.pl. Organizator i uczestnik wielu wypraw w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumuni, Białorusi i Bałkanów, Rosji i Maroka. Uczestniczył w Pomarańczowej rewolucji w Kijowie, pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii.

Na spotkaniu możliwy będzie zakup albumu fotograficznego autorstwa prelegenta w cenie 50 zł/sztukę. Więcej o albumie tutaj

Spotkanie odbędzie się w piątek 1 kwietnia w godz. 17:00 - 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia
· Marcin Stencel dnia marzec 29 2016 · 1 komentarz · 60 czytań ·Drukuj
Szósta edycja Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych!
Już w najbliższy piątek zaczynamy szóstą edycję Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat" - projektu organizowanego przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowanego ze środków miasta Gdynia.

Podajemy terminy najbliższych pięciu spotkań - wszystkie odbędą się w piątki na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Dodatkowo planujemy warsztaty z terenoznawstwa połączone z imprezą na orientację w czerwcu w lesie w pobliżu Działek Leśnych w Gdyni.

1 kwietnia - Jacek Wnuk - Karpaty
15 kwietnia - Stasia Budzisz-Cysewska - Dagestan - samotna kobieta w podróży
13 maja - Łukasz Supergan - sztuka wędrowania
3 czerwca - Kamila Kielar "Bear Girl"
17 czerwca - Bartek Piziak - tanie podróżowanie po Europie

Do zobaczenia!
Karina i Marcin Stencel
Koordynatorzy GWP
· Marcin Stencel dnia marzec 29 2016 · 1 komentarz · 57 czytań ·Drukuj
16. GWP - Magda Jończyk - Magnetyczna magia Himalajów.
16. GWP - Magda Jończyk - Magnetyczna magia Himalajów.Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat". Poprowadzi je Magda Jończyk!

W ciągu ostatniego roku osiem razy byłam w różnych rejonach Himalajów: Ladakh, Garwal, Sikkim, Nepal. W Nepalu jestem dwa razy do roku. Byłam przed i po trzęsieniu Ziemi. To mój drugi dom. I niezmiennie, mimo odkrywania nowych miejsc, to właśnie Himalaje Nepalu oczarowują mnie za każdym razem.

Opowiem o kraju, który kocham. O ludziach. O codziennym życiu przed i po wielkim trzęsieniu Ziemi. Pokażę zdjęcia z listopadowego samotnego trekkingu przez trzy wysokie przełęcze w rejonie Everestu. Powiem, gdzie najlepiej iść na trekking i czego się spodziewać.


Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 grudnia w godz. 17:00 - 19:00 w Gdyńskim InfoBoxie (przy skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 lutego).

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać zgłoszenie za pomocą formularza na stronie http://competit.pl/zgloszenie/5555/. Należy w nim podać imię, nazwisko, wiek, płeć oraz adres e-mail. Dane te będziemy wykorzystywać wyłącznie w celu jak najlepszego dostosowania oferty Warsztatów do publiczności i nie będziemy ich przekazywać osobom trzecim! Program powinien automatycznie wysłać potwierdzenie zgłoszenia na skrzynkę e-mail. W przypadku nieotrzymania takiego potwierdzenia prosimy o napisanie do nas wiadomości na warsztatypodroznicze@gmail.com.

Zgłaszając się należy wybrać kategorię - lista główna lub lista rezerwowa. W pierwszej kolejności należy zgłaszać się na listę główną, a gdy zabraknie na niej miejsc - na listę rezerwową. Osoby z listy głównej mogą zajmować miejsca siedzące po uprzednim wpisaniu się na listę obecności w dniu warsztatów (podpis przy swoim imieniu i nazwisku na liście), ale muszą liczyć się z tym, że jeżeli spóźnią się na spotkanie, może zabraknąć dla nich miejsc siedzących. Osoby wpisane na listę rezerwową mogą przyjść na spotkanie, ale są proszone o niezajmowanie miejsc siedzących aż do momentu rozpoczęcia warsztatów oraz o wpisanie się na listę obecności.

Zapisy ruszają we wtorek 15 grudnia o północy i trwają do środy 16 grudnia do godz. 23:59.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

O prelegentce:
Magda Jończyk - mieszka w Gdańsku przez pół roku w roku. Przez drugie pół roku podróżuje. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracowała w Filharmonii Bałtyckiej, w firmie informatycznej przy tworzeniu i wprowadzaniu na rynek najlepszego syntezatora mowy. 7 lat projektowała strony i aplikacje internetowe w jednym z największych banków w Polsce.

Podróżuje. Fotografuje. Prowadzi trekkingi w Himalajach. 20.11.2014 roku stanęła na szczycie Island Peak (6168m). W listopadzie 2014 r. została nagrodzona za najlepszy fotoreportaż w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości za zdjęcia z Kaszgaru (Sinciang, Chiny). Razem z Markiem Gronowskim prowadzi Papaya Travel Club (www.papayatravelclub.pl), gdzie organizują wyjazdy m.in. do Nepalu i Indii.
· Marcin Stencel dnia grudzień 13 2015 · 1 komentarz · 168 czytań ·Drukuj
Anna Jaklewicz na 15. GWP!
Anna Jaklewicz na 15. GWP! Przedostatnie w tym roku spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych odbędzie się w piątek 11 grudnia w godz. 17:00 - 19:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Poprowadzi je Anna Jaklewicz.

Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę.

Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka - weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

Nie trzeba przesyłać potwierdzenia udziału w spotkaniu.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

O prelegentce:
Anna Jaklewicz - z zamiłowania podróżniczka i etnograf, z wykształcenia archeolog. W podróży od piętnastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami, przemierzała wielokulturowe pogranicza południa kraju. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Malezji, Singapuru, Indii. Za niemal roczną podróż po Indonezji została nominowana do TRAVELERA, nagrody przyznawanej przez National Geographic, a pokaz slajdów z wyprawy zdobył nagrodę publiczności Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY. Publikowała m.in. na łamach magazynu Traveler. Jej debiutancka książka o Chinach ukazała się nakładem wydawnictwa Bezdroża.
· Marcin Stencel dnia grudzień 02 2015 · 2 komentarzy · 227 czytań ·Drukuj
14. GWP: Korea Południowa, Indie i Nepal.
14. GWP: Korea Południowa, Indie i Nepal.Zapraszamy na czternaste spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat", które będzie składało się z dwóch prelekcji - o Korei Południowej oraz o Indiach i Nepalu.

Z prezentacji Jowity i Jakuba Łukaczyńskich dowiemy się m.in. dlaczego warto odwiedzić Koreę Południową, w czym tkwi wyjątkowość koreańskiej kultury i jak kształtowała się trudna historia półwyspu, a także co łączy Polaków z Koreańczykami? Kiedy Koreańczycy trzymają się za łokcie, czemu nie marzną im stopy i dlaczego nie wyrzucają pałeczek po skończonym posiłku? Będzie również garść praktycznych porad: O czym warto pomyśleć przed przyjazdem? Jak podróżować gdy znajdziemy się już w Korei Południowej? Co warto zobaczyć? Dokąd pojechać? Gdzie spać? Co zjeść i czym popić?

Prezentacja Bożeny Uciechowskiej to zapis doświadczeń z podróży do Nepalu, pierwszego etapu realizacji marzeń i pokazanie, że droga jest celem oraz foto-relacja z podróży do Indii, którą zrealizowała po 20 latach. Jak sama napisała, będzie to opowieść "dla wszystkich, którzy odkładają marzenia na później".

Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 listopada w godz. 17:00 - 19:00 w Gdyńskim InfoBoxie (przy skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 lutego).

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać zgłoszenie za pomocą formularza na stronie http://competit.pl/w/5555/. Należy w nim podać imię, nazwisko, wiek, płeć oraz adres e-mail. Dane te będziemy wykorzystywać wyłącznie w celu jak najlepszego dostosowania oferty Warsztatów do publiczności i nie będziemy ich przekazywać osobom trzecim! Program powinien automatycznie wysłać potwierdzenie zgłoszenia na skrzynkę e-mail. W przypadku nieotrzymania takiego potwierdzenia prosimy o napisanie do nas wiadomości na warsztatypodroznicze@gmail.com.

Zgłaszając się należy wybrać kategorię - lista główna lub lista rezerwowa. W pierwszej kolejności należy zgłaszać się na listę główną, a gdy zabraknie na niej miejsc - na listę rezerwową. Osoby z listy głównej mogą zajmować miejsca siedzące po uprzednim wpisaniu się na listę obecności w dniu warsztatów (podpis przy swoim imieniu i nazwisku na liście), ale muszą liczyć się z tym, że jeżeli spóźnią się na spotkanie, może zabraknąć dla nich miejsc siedzących. Osoby wpisane na listę rezerwową mogą przyjść na spotkanie, ale są proszone o niezajmowanie miejsc siedzących aż do momentu rozpoczęcia warsztatów oraz o wpisanie się na listę obecności.

Zapisy ruszają w poniedziałek 23 listopada o północy i trwają do środy 25 listopada do godz. 23:59.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.
· Marcin Stencel dnia listopad 18 2015 · 1 komentarz · 161 czytań ·Drukuj
295,211 unikalnych wizyt
Powered by phpFusion modification by Ryzy (maliniak85@op.pl) Copyright © 2011